Kedy je Vaša práca považovaná za plagiát? Uvedený zoznam bol spracovaný na základe údajov zo stránky www.plagiarism.org [4], ktorá obsahuje množstvo informácií z tejto oblasti. Vaša práca je teda považovaná za plagiát:
Medzi verejnosťou aj študentmi kolujú pomerne často mnohé mýty. Nasledujúci výber zostavil Szattler [1]:
Ak stiahnem text z internetu, nie je potrebné uviesť v práci zdroj, ak nie je uvedený autor.
Ak si spomeniete, aké sú osobnostné práva autora (kapitola Čo je to autorské právo?), medzi autorove právo patrí aj neoznačiť svoje dielo menom alebo pseudonymom. Ak aj však autor neoznačí svoje dielo menom, jeho autorské práva nezanikajú a je teda potrebné uviesť zdroj.
Všetky informácie na internete sú voľné diela.
Podľa autorského zákona sa dielo stane voľným až 70 rokov po smrti autora, alebo skôr, ak nemá dedičov alebo tí odmietnu dedičstvo. Podrobnejšie informácie o ochranných lehotách duševného vlastníctva nájdete v kapitole Lehota ochrany duševného vlastníctva v SR. V našom právnom systéme nie je inštitút tzv. "voľnej sféry" (public domain), teda diela slovenských autorov alebo diela zo Slovenska nemôžu byť takto označené. Ak nájdete na internete dielo označené ako public domain, môžete toto dielo použiť bez toho, aby ste si museli vyžiadať súhlas autora, meno autora a zdroj však uviesť musíte.
Ak preložím dielo cudzojazyčného autora, nemusím ho v práci uvádzať, pretože preklad je výtvor mojej duševnej činnosti.
Samozrejme, že to nie pravda, použitie prekladu cudzojazyčného diela je možné so súhlasom jeho autora, alebo pri preklade krátkej časti je nutné dielo citovať / parafrázovať s uvedením bibliografického odkazu.